•  sobota, 01 kwiecień 2017    10:20   Redaktor rz   3652

 • Legendarny tunel odnaleziony

 • Kilkuset metrowy tunel łączący Wzgórze Rolanda z Kaplicą cmentarną został odnaleziony przypadkiem podczas nagrywania programu Świat jest piękny dla Radia Szczecin.

 • Legendy o tunelu krążyły pośród społeczności lokalnej już od dawna. Rożne wersje mówiły, że tunel miał łączyć kościół w centrum miasta, że wzgórzem Rolanda za cmentarzem. Opowiadała o nim Lidia Lalak-Szawiel podczas nagrywania programu dla Radia Szczecin.

  - Tunel miał łączyć kościół ze wzgórzem, ale ze względu na dużą odległość chodziło prawdopodobnie o kaplice cmentarną, która została zbudowana przed wojną - opowiadała Pani Lidia.

  - Prace przy tunelu miały zostać wykonane podczas budowy wzgórza w 1922 roku przez mieszkańców ówczesnego Łobza. Jak wiemy wzgórze zostało usypane sztucznie, do jego budowy wykorzystano ponad 1360m3 ziemi oraz 300 ton materiału skalnego. W jakim celu wykonano tunel i do czego miał służyć nie wiadomo.

  Wejście do tunelu było przykryte warstwą ziemi, oraz kamieniem z ruin pomnika, a informacja o jego położeniu znajdowała się zapisana runami na jednym z kamieni pod herbem miasta.

  - Trwają przygotowania do wejścia do tunelu - informuje portal lobez24 burmistrz Łobza Piotr Ćwikła - jego odkrycie było dla nas ogromnym zaskoczeniem - dodaje.

  Więcej o tunelu już niebawem.