•  niedziela, 30 lipiec 2017    11:29   Redaktor rz   987

 • ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło kończy 96 lat.

 • Jest jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych, po wojnie walczył z sowieckim okupantem. W 1947 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną potem na 10 lat więzienia.


 • Dostepne materiały wideo:

 • ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło jest jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych, po wojnie walczył z sowieckim okupantem. W 1947 roku został aresztowany, torturowany i skazany na karę śmierci, zamienioną na mocy amnestii potem na 10 lat więzienia.

  W sobotę 29 lipca 2017 roku w Resku ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło świętował swoje 96 urodziny wśród znajomych i nieznajomych, którzy usłyszeli o nim dzięki akcji żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej. To dzięki "Operacji Echo" przywrócono pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego. Żołnierze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na leczenie i remont jego mieszkania. Odzyskał też prawo noszenia munduru i zastał odznaczony "Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski"

  Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć film „Historia o Was już nie milczy. Wyklęci – Ziemia Gostyńska” zrealizowany przez ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Dokument opowiada o oddziale Władysława Dubielaka, w skład którego wchodził Kropidło.

  Przybyli również Jego przyjaciele z Dobrzykowa, Stowarzyszenie Pro Patria oraz dwie córki poległych kolegów "Kropidła".

  Były życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które odczytała Halina Szymańska Szef Kancelarii Prezydenta.


  Więcej informacji w materiale wideo. •  Mapa powiat: łobeski, miasto: Resko