Choinka w odblaskach

 poniedziałek, 12 grudnia 2016   22:22

Policjanci z Komisariatu Policji w Resku promowali bezpieczne zachowania podczas imprezy pn. „W poszukiwaniu zielonej choinki” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nasza Pasja. Główną atrakcją przy stoisku stała się choinka przystrojona w dwukolorowe odblaski pulsacyjne.

Choinka w odblaskach lobez.policja.gov.pl

Impreza odbyła się w minioną sobotę na hali sportowej Zespołu Szkół w Resku. Policjanci przygotowali specjalne stoisko prewencyjne na którym znalazło się mnóstwo materiałów profilaktycznych promujących bezpieczne zachowania. Jednak mottem przewodnim stoiska było hasło „Podaruj odblask pod choinkę”.

Obok stoiska znalazła się piękna choinka, która została ubrana w dwukolorowe odblaski pulsacyjne, Wzbudzała ona zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych.

Policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Okres zimowy, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wcześnie zapadający zmrok, to czas trudny i niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Grupę szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych w tym okresie stanowią przede wszystkim piesi i rowerzyści.
Na zaistnienie zdarzenia drogowego z udziałem niechronionych uczestników ruchu wpływ może mieć wiele czynników. Jednak w każdym przypadku najważniejsza jest widoczność poruszających się pieszych i rowerzystów. To ona wpływa na czas reakcji kierowcy, drogę hamowania pojazdu, a tym samym na skutki ewentualnego wypadku. Po zapadnięciu zmroku osoba bez odblasku, w ciemnym ubraniu staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierujący dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 35 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal pięciokrotnie!!! Dzięki temu, kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

Pamiętać należy także o tym, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Podczas imprezy policjanci rozdali ponad trzysta sztuk odblasków, które zostały zakupione dzięki życzliwości samorządu gm. Resko.