lobez. Budżet obywatelski bez budżetu.

2016-08-02 09:14:49

Głosy mieszkańców nieistotne, to radni zdecydują czy cokolwiek zostanie zrobione.

Fot. lobez24.pl

lobez 

Głosy mieszkańców nieistotne, to radni zdecydują czy cokolwiek zostanie zrobione. Na wstępie należałoby przybliżyć definicję budżetu obywatelskiego. Tak więc budżet obywatelski to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każdy mieszkaniec gminy decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu gminnego lub też publicznego. Na największą uwagę zasługuje zwrot „każdy mieszkaniec gminy decyduje”, otóż nie w Łobzie. Tutaj zadecydują radni.




Jak działa budżet obywatelski?

Radni uchwalają na dany rok budżetowy kwotę przeznaczoną na inwestycję o której zadecydują mieszkańcy, np. 1% budżetu gminy. Następnie mieszkańcy składają projekty na ów inwestycję, mieszczącą się oczywiści w zakresie uchwalonej kwoty 1% budżetu gminy. Kolejny etap to komisja która sprawdza czy koszt przedstawionych projektów faktycznie mieści się w tym 1% i czy projekty mieszczą się w zadaniach gminy. Po weryfikacji projekty oddane są pod publiczne głosowanie. Projekt, który zdobędzie najwięcej głosów zostanie zrealizowany.

W Łobzie sprawa budżetu obywatelskiego wygląda zupełnie inaczej.

Już na samym początku widać najistotniejszą różnicę. Żadna kwota nie została uchwalona, a więc budżet obywatelski w Łobzie wynosi zero złotych, a raczej nie istnieje. Kolejnym etapem będzie składanie projektów nieprzekraczających ustalonej kwoty. Nieuchwalone środki na łobeski budżet obywatelski to około 0,0125% budżetu gminy czyli 50 tys. zł. Następnie projekty złożone przez mieszkańców sprawdzi powołana przez Burmistrza komisja i zweryfikuje je w opisany powyżej sposób. Projekty, które otrzymają pozytywną weryfikację trafia pod publiczne głosowanie. Właśnie na tym etapie mieszkańcy zadecydują, który z projektów będzie zrealizowany. Zadecydują, ale tylko w teorii ponieważ projekt który zdobędzie największą liczbę głosów wcale nie musi być zrealizowany, a tak nawiasem to żaden z projektów nie musi być zrealizowany. W Łobzie o tym czy cokolwiek zostanie zrealizowane zadecydują łobescy radni, mogą podjąć decyzję, że żaden z projektów niezostanie zrealizowany, albo że zostanie zrealizowany ten, który zebrał najmniej głosów. Możliwości jest wiele, co nie zmienia faktu iż w tym wypadku nie mamy odczynienia z budżetem obywatelskim a jedynie z propozycjami do budżetu gminy. Nieważne ile włożymy pracy w swój projekt i ile głosów mieszkańców zdobędziemy, bezpośredniego wpływu na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego nie mamy. Jak widać na zdjęciu zrobionym podczas konsultanci z mieszkańcami, które odbyły się 21 lipca 2016 roku budżet bez budżetu nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Trzech pracowników Urzędu dwóch sołtysów i „aż” pięciu mieszkańców Gminy Łobez to wynik złej kampanii budżetu czy jego brak? Czytając hasła:

- „budżet obywatelski Gminy Łobez”

- „Decydujmy i działajmy razem”

czuję się oszukany, a Ty drogi czytelniku? Obserwator łobeski






© Wszelkie materiały (w szczególności zdjęcia, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

--- R E K L A M A ---