Legendarny tunel odnaleziony

sobota, 1 April 2017 10:20   lobez

Kilkusetmetrowy tunel łączący Wzgórze Rolanda z Kaplicą cmentarną został odnaleziony przypadkiem, podczas nagrywania programu Świat jest piękny dla Radia Szczecin.


Legendy o tunelu krążyły pośród społeczności lokalnej już od dawna. Różne wersje mówiły, że tunel miał łączyć kościół w centrum miasta, że wzgórzem Rolanda za cmentarzem. Opowiadała o nim Lidia Lalak-Szawiel podczas nagrywania programu dla Radia Szczecin.

- Tunel miał łączyć kościół ze wzgórzem, ale ze względu na dużą odległość chodziło prawdopodobnie o kaplicę cmentarną, która została zbudowana przed wojną - opowiadała Pani Lidia.

- Prace przy tunelu miały zostać wykonane podczas budowy wzgórza w 1922 roku przez mieszkańców ówczesnego Łobza. Jak wiemy, wzgórze zostało usypane sztucznie, do jego budowy wykorzystano ponad 1360m3 ziemi oraz 300 ton materiału skalnego. W jakim celu wykonano tunel i do czego miał służyć, nie wiadomo.

Wejście do tunelu było przykryte warstwą ziemi oraz kamieniem z ruin pomnika, a informacja o jego położeniu znajdowała się zapisana runami na jednym z kamieni pod herbem miasta.

- Trwają przygotowania do wejścia do tunelu - informuje portal lobez24 burmistrz Łobza Piotr Ćwikła - jego odkrycie było dla nas ogromnym zaskoczeniem - dodaje.

Prima aprilis :-)