Co to jest Paraskewidekatriafobia?

 piątek, 13 października 2017   08:51

Nazwa bardzo trudna do wymówienia, ale oznacza coś banalnego - strach przed piątkiem trzynastego.

Co to jest Paraskewidekatriafobia? lobez24.pl

Paraskewidekatriafobia

to inaczej rzadka fobia, czyli paniczna reakcja na piątek trzynastego. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Skąd się wziął lęk przed piątkiem trzynastego?

Wielu z nas zastanawia się, skąd wziął się strach przed piątkiem trzynastego.Teorii jest kilka.

Najpopularniejsza nawiązuje do wydarzeń we Francji na początku XIV wieku. Zadłużony po uszy król Francji pozazdrościł majątku templariuszom i oskarżył ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo.Templariuszy kazał spalić na stosie, a ich majątek sobie przywłaszczył. Wydarzenia miały miejsce w piątek trzynastego.

Kolejna wywodzi się z tradycji chrześcijaństwa. W Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło właśnie 13 osób. Dzień po niej, w piątek, Chrystus umarł na krzyżu. Stąd pierwsze skojarzenie o pechowym piątku trzynastego.

Piątek trzynastego prawie od zawsze kojarzy się z pechem.

Nawet mało przesądni ludzie boją się igrać z losem, gdyż jak głosi powszechny przesąd, najgorsze rzeczy zdarzają się właśnie tego dnia. Od lat krążą legendy, że nawet szczęśliwcom mogą przydarzyć się okropne rzeczy.

Przebiegnięcie drogi przez czarnego kota to gwarancja nieszczęścia, szczególnie tego dnia. Wiele osób wierzy, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez diabła i w związku z tym trzeba mieć się na baczności.

Przejście pod drabiną (lub słupem) może przybliżyć do śmierci - tak głosi starodawny przesąd. Jeśli nie mamy jak okrążyć drabiny i musimy pod nią przejść to robimy to ze skrzyżowanymi palcami u ręki.

A wy jak uważacie? Jakie znacie przesądy dotyczące piątku trzynastego?

Bądźcie czujni i nie dajcie się pechowi!