Czy zakup rentgena dla szpitala w Resku to element kampanii wyborczej?

 wtorek, 9 stycznia 2018   14:30

Myślę, że oni go kupią, bo to rok wyborczy, trzeba się czymś pochwalić - tak podsumował starania Zarządu Powiatu Łobeskiego dyrektor Szpitala w Nowogardzie.


Zrzutka gmin powiatu łobeskiego na rentgen dla szpitala w Resku.

Propozycja Zarządu Powiatu Łobeskiego była następująca. Kupujemy nowoczesny aparat rentgenowski dla szpitala w Resku. Koszt urządzenia to 450.000 zł, zarząd pokrywa połowę 225.000 zł, a resztę miałyby dorzucić gminy powiatu łobeskiego. Wychodzi średnio 45.000 zł na gminę. Do tego remont-dostosowanie pomieszczenia to następne 80.000 zł ze środków powiatu łobeskiego.

Na prześwietlenie do Reska?

Wsłuchując się, w wypowiedz wicestarosty łobeskiego, można odnieść wrażenie, że chce, abyśmy na zdjęcie rtg. jeździli do Reska, bo tam będzie taniej dla lekarzy pierwszego kontaktu. Teoretycznie tak, bo lekarz faktycznie pokrywa koszt zdjęcia rtg. ze środków, jakie otrzymuje na pacjenta od narodowego funduszu zdrowia. Chcielibyśmy zobaczyć minę pacjenta w Łobzie, który na zdjęcie rtg. będzie musiał jechać do Reska, bo lekarz zapłaci kilka złotych mniej.

(...) tu będzie decydowała cena, dokąd pojedzie mieszkaniec ze skierowaniem od swojego lekarza POZ, cena za tą usługę, tego zdjęcia, więc dyrektor Lembas z Nowogardu poinformował nas, że jego cena będzie konkurencyjna, w stosunku do tych rentgenów co są tutaj w Łobzie i okolicy. Jeżeli będzie konkurencyjna, rozumiemy tańsza, no to zapewne lekarze POZ-u będą woleli taniej płacić, więc skierują do Reska (...)


Ciekawy sposób uzasadniania idei zakupu aparatu rentgenowskiego przez wicestarostę.Rentgen to interes dla mnie, tylko trzeba go mieć.

Na wszystkich usługach jest się co najmniej na zero, ale najtańszy rentgen (jeżeli byśmy chcieli kupić) to 700 tysięcy złotych. Mamy pewne poczynione kroki, że być może inną drogą uda się rentgen ten zakupić. Natomiast ja Państwu gwarantuje, że jeżeli znajdzie się rentgen to my go w swoim szpitalu (......) Ja bardzo chętnie, jeżeli będzie czym robić, to poprowadzę taką pracownię, tym bardziej że w Resku są osoby uprawnione do obsługi tego urządzenia, rozeznanie już zrobiłem.Interes pierwsza klasa dla nowego dzierżawcy szpitala w Resku. Dostaje nowoczesny aparat rentgenowski i jeszcze czerpie z niego korzyści.

Idea zakupu słuszna, ale ...

Idea zakupu rentgena dla szpitala jest jak najbardziej słuszna i zwiększy bezpieczeństwo medyczne mieszkańców Reska i okolic, pod warunkiem, że w szpitalu powstaną specjalistyczne przychodnie. NFZ planuje ogłosić konkurs na tego typu specjalistkę na przełomie kwietnia/maja 2018 roku.

Kontrowersję budzą zasady, na jakich szpital miałby użytkować urządzenie, a właściwie ich brak.