Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

 piątek, 23 lutego 2018   12:53

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych lobez24.pl

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku.


" Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny "

Lech KaczyńskiData 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Wystawa w Węgorzynie

Na okolicznościową wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym - burmistrz Węgorzyna Monika Kuźmińska - zaprasza Urzędu Miejskiego. Zobaczymy między innymi sylwetki niezłomnych z terenu powiatu łobeskiego. ppor. Wiktor Sumińskiego ps. Kropidło, który jest jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych, po wojnie walczył z sowieckim okupantem. W 1947 roku został aresztowany, torturowany i skazany na karę śmierci, zamienioną na mocy amnestii potem na 10 lat więzienia oraz śp. płka Andrzeja Kiszki - był żołnierzem Batalionów Chłopskich, później walczył w Armii Krajowej, a po 1945 roku działał w oddziale partyzanckim Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1947 roku ujawnił się, ale ostrzeżony o planowanym aresztowaniu uciekł do lasu. Przed komunistyczną bezpieką ukrywał się piętnaście lat. Został aresztowany pod koniec grudniu 1961 r. po donosie na SB, jaki złożył jeden z jego krewnych, który wskazał miejsce, gdzie ukrywał się żołnierz. W 1962 roku został skazany przez peerelowski sąd pod pretekstem „udziału w związku mającym na celu gromadzenie broni oraz dokonywanie napadów rabunkowych i zabójstw".

Uroczystości w Runowie Pomorskim.

W Runowie Pomorskim w Kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski dokładnie o godzinie 18 odbędzie się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po mszy w biurze posła PiS Artura Szałabawki w Węgorzynie przy ulicy Grunwaldzkiej 12 zostanie wyświetlony film o Żołnierzach Niezłomnych "NIEZŁOMNI" - Na mszę i film zaprasza koło PiS z Węgorzyna.

Msza święta w Resku.

Uroczysta msza święta w intencji żyjących i poległych Żołnierzy Wyklętych zaplanowana jest na 1 marca o godzinie 18 w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku. Organizatorem jest koło PiS z Reska.

Łobez

???
POLECAMY

ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło kończy 96 lat.

Jest jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych, po wojnie walczył z sowieckim okupantem. W 1947 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną potem na 10 lat więzienia.