Zmarł ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło. Był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych.

 niedziela, 4 marca 2018   16:00

ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło zmarł w niedzielę rano w szpitalu w Gryficach. Miał 96 lat, mieszkał w Prusimiu niedaleko Reska. Był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Zmarł ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło. Był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych. lobez24.pl

ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło zmarł w niedzielę rano w szpitalu w Gryficach. Miał 96 lat, był jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Ppor. Wiktor Sumiński służył w Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej w powiecie gostyńskim. Po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do Ruchu Oporu Armii Krajowej. Grupą o kryptonimie „Rybitwa” dowodził Władysław Dubielak ps.Myśliwy. Oddział przeprowadził blisko kilkadziesiąt akcji zbrojnych na terenie powiatów sochaczewskiego, gostynińskiego i łowickiego.

W 1947 r. Sumiński został aresztowany przez komunistyczne służby, torturowany i skazany na śmierć. Na mocy amnestii karę złagodzono do 10 lat więzienia. W styczniu 1957 r. wyszedł na wolność. Od tamtej pory mieszkał w Prusimiu niewielkiej wsi koło Reska.

Został on całkowicie zrehabilitowany przez sąd w wolnej Polsce, który uznał wyrok komunistycznego sądu za nieważny, a działania Sumińskiego za walkę o niepodległość.

W kwietniu 2016 roku został awansowany do stopnia podporucznika Wojska Polskiego w stanie spoczynku, a w 2015 postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Uroczystości pogrzebowe

W czwartek 8 marca 2018 roku ogodzinie 1300 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bohaterów Monte Casino 12 w Resku.
POLECAMY

ppor. Wiktor Sumiński ps. Kropidło kończy 96 lat.

Jest jednym z najstarszych żyjących Żołnierzy Wyklętych, po wojnie walczył z sowieckim okupantem. W 1947 roku został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną potem na 10 lat więzienia.