Bezpłatne badania kolonoskopowe jelita grubego9 października 2018, 09:02 
źródło: redakcja 

lobez24.pl
Bezpłatne badania kolonoskopowe jelita grubego już dostępne w Łobzie.
Bezpłatne badania kolonoskopowe jelita grubego wykonywane będą w przychodni Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej INTERMED Sp. z o.o. przy ulicy Niepodległości 66, w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn. Choroba nie czeka, Ty też nie czekaj – rozwój profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka jelita grubego w Powiecie Łobeskim.

Projekt zakłada przebadanie do 3 tysięcy osób w okresie 2 lat. NZOZ INTERMED na potrzeby realizacji tego projektu zakupił nowoczesny sprzęt - więcej o projekcie w rozmowie z prezesem NZOZ INTERMED Sp. z o.o Jackiem Kargulem.

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania?

Badania skierowane są do mieszkańców lub osób zatrudnionych na terenie powiatu łobeskiego w wieku od 55 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego. Nie wymagane jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy przyjść lub zadzwonić do przychodni i umówić się na bezpłatne badanie. Osoby w wieku od 25-65 lat w przypadku pochodzenia z rodziny HNPCC lub FAP potrzebują skierowanie (potwierdzone) z Poradni Genetycznej.

Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu - wymagane są wtedy aktualne badania krwi. Pomaga wykryć ewentualne polipy lub nowotwory jelita grubego u osób bez objawów chorobowych. Jest badaniem przeprowadzanym przy użyciu endoskopu, który wprowadzany jest do wnętrza pacjenta przez odbyt. Dzięki tej metodzie możliwe jest dokładnie uwidocznienie całego jelita grubego. Niekiedy w trakcie kolonoskopii pobierany jest wycinek z podejrzanej zmiany do badania histopatologicznego. Oprócz tego dzięki wprowadzonemu endoskopowi możliwe jest zatamowanie krwawienia lub założenie stentu mającego zmniejszyć niedrożność wywołaną przez nowotwór.

Nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelita grubego to bardzo podstępne schorzenie, które przez długi czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Nowotwór rozwija się zazwyczaj na skutek mimowolnego rozrostu komórek w okolicy określonej części jelita grubego, np. w obrębie kątnicy lub odbytnicy i zstępnicy. Jednak najczęściej występującym jest tzw. gruczolakorak jelita grubego. Choroba w postaci raka jelita grubego znacznie częściej atakuje mężczyzn niż kobiety, a największa liczba zachorowań przypada po ukończeniu 70-go roku życia. W Polsce rak jelita grubego jest drugą, co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Zachorowalność na tę chorobę stale się zwiększa, a ma to związek m.in. ze zmianą nawyków żywieniowych.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania nowotworu, jakie są objawy, jak zapobiegać rakowi jelita grubego - więcej informacji znajdziecie na stronie projektu www.intermed-kolonoskopia.pl/