Wystawa plenerowa pn. Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość8 kwietnia 2021, 08:14 
źródło: redakcja 

Wystawa plenerowa pn. Polski Gen Wolności. 150 lat walk o niepodległość
lobez24.pl
Wystawa Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku.
Na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowanych chronologicznie, pokazane zostały najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcję kościuszkowską, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej znamiennych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak np. ksiądz Stanisław Brzóska, czy Leon Prauziński.

Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

Wystawę można oglądać na placu przed pomnikiem w Parku Kościuszki w Łobzie.


Popularne w tym miesiącu

9 kwietnia 2021, 18:02 

Śmigłowiec lpr przyleciał po 12-latka


1 kwietnia 2021, 10:55 

Kolejne centrum logistyczne w Łobzie?


15 kwietnia 2021, 12:44 

Ciężarówka w rowie niedaleko Borkowa Wielkiego