Święcenie pokarmów wielkanocnych. Jak zrobić to w domu?3 kwietnia 2021, 10:54 
źródło: redakcja 

Święcenie pokarmów wielkanocnych. Jak zrobić to w domu?
lobez24.pl
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. W świątyniach przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zwyczajowo w ten dzień przynosi się do kościoła pokarmy, które zostają pobłogosławione. Ze względu na obowiązujące ograniczenia, w tym roku nie wszędzie będzie to możliwe.
Ze względu na obowiązujące restrykcje, które dotyczą liczby wiernych w kościołach, w tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów w niektórych diecezjach będzie w ograniczonej formie, a w niektórych nie odbędzie się wcale. Bez względu na to, czy będziemy mieć możliwość w Wielką Sobotę wybrać się do kościoła z koszyczkiem czy nie, biskupi i księża zachęcają, by w Niedzielę Zmartwychwstania, przed uroczystym śniadaniem, pomodlić się z domownikami i pobłogosławić pokarmy w ramach domowej liturgii.

Księża zachęcają zatem do wspólnej modlitwy przy świątecznym stole przed wielkanocnym śniadaniem, pamiętając, że pokarmy możemy błogosławić w ramach domowej liturgii. Jak to zrobić?

Błogosławienie pokarmów - tekst obrzędu


Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
- Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
- Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
- Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo: Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie:
- Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
- Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:
- Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
- Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy:
- Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
- Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.Święcenie pokarmów na Wielkanoc. Dlaczego to robimy?


Chodzi o to, żeby podkreślić związek świętowania w domu z wydarzeniami liturgicznymi.

Pamiętajmy jednak, że tzw. święcenie koszyczków jest mniej ważne w stosunku do wielkosobotniej Liturgii Paschalnej.

Wielkanocne śniadanie w gronie rodziny i przyjaciół jest przedłużeniem celebracji, jaka wcześniej nastąpiła w kościele, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Błogosławiąc pokarmy chcemy, żeby Bóg pobłogosławił wspólnotę, która zbiera się podczas świętowania


Popularne w tym miesiącu

9 kwietnia 2021, 18:02 

Śmigłowiec lpr przyleciał po 12-latka


1 kwietnia 2021, 10:55 

Kolejne centrum logistyczne w Łobzie?


15 kwietnia 2021, 12:44 

Ciężarówka w rowie niedaleko Borkowa Wielkiego