Łobez. Pieszy potrącony na pasach w centrum miasta [ZDJĘCIA+WIDEO]20 listopada 2021, 20:39 
źródło: redakcja 

lobez24.pl
Pieszy został potrącany na przejściu dla pieszych na ulicy Niepodległości przy Placu 3-go Marca. Trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Około godziny 17:40 na przejściu dla pieszych na ulicy Niepodległości doszło do potrącenia pieszego - informuje reportera lobez24 kom. Magdalena Rymszewicz Oficer Prasowy Komendy Powiatowej policji w Łobzie - 53-letni kierujący Oplem mieszkaniec Łobza potrącił prawidłowo przechodzącego przez przejście dla pieszych 65-letniego mężczyznę. Tez z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Drawsku Pomorskim.

Kierującemu oplem zostało zatrzymane prawo jazdy. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Wg nieoficjalnych informacji poszkodowany był pod wpływem, co nie zmienia faktu, że prawidłowo przechodził przez przejście dla pieszych.
Od czerwca 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463), która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.