Stracili dom w dniu własnego ślubu. Sprawcy wkrótce staną przed sądem4 marca 2022, 08:54 
źródło: Prokuratura Okręgowa w Szczecinie 

Stracili dom w dniu własnego ślubu. Sprawcy wkrótce staną przed sądem
lobez24.pl
Prokurator Rejonowy w Łobzie skierował do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny który zlecił współpodejrzanemu zniszczenie poprzez podpalenie trzykondygnacyjnego budynku jednorodzinnego w miejscowości Sosnowo, tj. o czyn z art. 163 § 1 pkt 1 kk, art. 288 § 1 kk i inne.
Prokurator Rejonowy w Łobzie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko dwójce podejrzanych, z których jeden był zleceniodawcą (B.W), natomiast drugi wykonawcą (M.O) podpalenia domu w miejscowości Sosnowo.

Jak ustalono w ramach prowadzonego śledztwa podejrzany (B.W) wiedział, iż pokrzywdzeni w dniu 25 czerwca 2021r. z uwagi na zaplanowany w tej dacie ślub będą przebywali poza miejscem zamieszkania na uroczystości weselnej.

W dniu zdarzenia zawiózł podejrzanego (M. O.) do Sosnowa, gdzie pokazał mu dom sąsiadów oraz okno piwniczne przez które miał wrzucić łatwopalną substancję, a następnie ją podpalić - wyjaśnia prokurator Alicja Macgowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie

Poinstruował także mężczyznę by dokonał podpalenia, dopiero gdy będzie ciemno oraz jak ma się tłumaczyć w sytuacji gdy zostanie zauważony przez przypadkowe osoby - dodaje

Zapłacił mu 5 tysięcy złotych

Następnie z kontenera znajdującego się na jego posesji przelał do kanistra benzynę, którą przekazał współpodejrzanemu, po czym wrócił z nim do siedziby należącej do niego firmy. Tam go zostawił deklarując zapłatę kwoty 5.000 zł za wykonanie zlecanego mu zadania. Podejrzany (M.O) około godziny 23:00 udał się do miejscowości Sosnowo, gdzie po ustaleniu, że w budynku nikogo nie ma skierował się pod wskazane mu przez (B.W.) okno, wlał przez nie benzynę, a następnie ją podpalił wywołując pożar.

W toku prowadzonego śledztwa zasięgnięto opinii biegłego z zakresu wyceny nieruchomości, który oszacował wartość jej odtworzenia na kwotę 287.940 zł.

W wyniku sprawnych działań Policji obaj podejrzani zostali zatrzymani. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był stosowany także w dacie kierowania do sądu aktu oskarżenia.

Nadto na mieniu podejrzanego (B.W.) prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego.

Podejrzany ( B. W. - lat 56) nie był w przeszłości karany sądownie. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia.

Drugi podejrzany (M.O. – lat 25) nie był dotąd karany. Początkowo mężczyzna nie przyznawał się do postawionego mu zarzutu , jednak w trakcie przesłuchania przez prokuratora przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia.

Aktualnie za zarzucane podejrzanym przestępstwo m.in. na podstawie art. 163 § 1 pkt 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.