Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP. Łobez 2022 [ZDJĘCIA]1 października 2022, 15:37 
źródło: Serwis Samorządowy PAP 

Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP. Łobez 2022 [ZDJĘCIA]
lobez24.pl
1 października na stadionie sportowym w Łobzie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Zmagania toczyły się w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe.
Celem zawodów sportowo-pożarniczych OSP jest doskonalenie umiejętności obsługi sprzętu, popularyzacja zagadnień ochrony przeciwpożarowej, a także ocena stanu wyszkolenia pożarniczego. Zawody są formą intensywnego szkolenia pożarniczego. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.

Sztafeta pożarnicza z przeszkodami

Każdy zawodnik ma do pokonania dystans 50 m. Pierwszy zawodnik rozpoczyna bieg z prądownicą, którą przekazywana jest kolejnym zawodnikom aż do pokonania całego dystansu. Przekazanie prądownicy powinno nastąpić w strefie zmiany (w przeciwnym wypadku naliczane są punkty karne). W sztafecie bierze udział 7 ochotników, który kolejno wykonują zadania: podłączenie odcinka W-75 do nasady wejściowej rozdzielacza; pokonanie płotka lekkoatletycznego; przeskoczenie 2 metrowego rowu; slalom pomiędzy trzema tyczkami oddalonymi od siebie o 1 metr; pokonanie równoważni; pokonanie drewnianej ściany; podłączenie odcinka W-52 to wyjścia rozdzielcza i podłączenie prądownicy do węza.

Ćwiczenie bojowe

Ćwiczenie bojowe często nazywane „bojówką” to widowiskowa konkurencja. W dużym skrócie celem konkurencji jest strącenie pachołków i obrócenie/złamanie tarczy prądem wody. Cel trzeba zrealizować poprzez zassanie wody z zewnętrznego zbiornika, podanie jej na linię główną zakończoną rozdzielaczem, z którego wyprowadzone są dwie linie gaśnicze.

W tegorocznej edycji zawodów udział wzięło pięć drużyn: dwie damskie OSP Tucze i Zagórzyce, i trzy męskie OSP Tucze, Bonin i Zagórzyce.

Klasyfikacja generalna zawodów:

Drużyny żeńskie:
  • OSP Tucze
  • OSP Zagórzyce

Drużyny męskie:
  • OSP Zagórzyce
  • OSP Tucze
  • OSP Bonin