Celem zawodów sportowo-pożarniczych OSP jest doskonalenie umiejętności obsługi sprzętu, popularyzacja zagadnień ochrony przeciwpożarowej, a także ocena stanu wyszkolenia pożarniczego. Zawody są formą intensywnego szkolenia pożarniczego. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.
Sztafeta pożarnicza z przeszkodami
Każdy zawodnik ma do pokonania dystans 50 m. Pierwszy zawodnik rozpoczyna bieg z prądownicą, którą przekazywana jest kolejnym zawodnikom aż do pokonania całego dystansu. Przekazanie prądownicy powinno nastąpić w strefie zmiany (w przeciwnym wypadku naliczane są punkty karne). W sztafecie bierze udział 7 ochotników, który kolejno wykonują zadania: podłączenie odcinka W-75 do nasady wejściowej rozdzielacza; pokonanie płotka lekkoatletycznego; przeskoczenie 2 metrowego rowu; slalom pomiędzy trzema tyczkami oddalonymi od siebie o 1 metr; pokonanie równoważni; pokonanie drewnianej ściany; podłączenie odcinka W-52 to wyjścia rozdzielcza i podłączenie prądownicy do węza.
Ćwiczenie bojowe
Ćwiczenie bojowe często nazywane „bojówką” to widowiskowa konkurencja. W dużym skrócie celem konkurencji jest strącenie pachołków i obrócenie/złamanie tarczy prądem wody. Cel trzeba zrealizować poprzez zassanie wody z zewnętrznego zbiornika, podanie jej na linię główną zakończoną rozdzielaczem, z którego wyprowadzone są dwie linie gaśnicze. W tegorocznej edycji zawodów udział wzięło pięć drużyn: dwie damskie OSP Tucze i Zagórzyce, i trzy męskie OSP Tucze, Bonin i Zagórzyce.
Klasyfikacja generalna zawodów:
Drużyny żeńskie:
- OSP Tucze
- OSP Zagórzyce
Drużyny męskie:
- OSP Zagórzyce
- OSP Tucze
- OSP Bonin